QL50A single-phase rectifier bridge module SQL50A1600V three-phase bridge rectifier 50A 1000V 1200V
★★★★★ 4.6 34 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by rolandropes.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DiodesProduct DescriptionSingle Phase Diode Bridge Rectifier QL50-16 is a bridge rectifier circuit of four diodes that is used in theprocess of converting alternating current.Output direct current ID-50 ampere,repetitive peak reverse voltage VRRM-1600VAn alternating curent is fed to the input "~"of the circuit.In each of the half-periods the input curent passes only throughtwo diodes.As a result,at the output"+"and"-"we get a current pulsing at twice the frequency of the input current.Features of Single Phase Diode Bridges QL50A 1600V:low on-state losses;high reverse voltage and high current handlingcapabilities,easy chassis mounting;high surge current.Their main applications are:rectifier for power supplies;inputrectifier for variable frequency drives;rectifier for motor field supplies;battery charger rectifiers.Single Phase Diode Bridges have the following features:industry standard housing,;low static anddynamic losses,high values of VRRMVRSM,extensive experience of using the devices in various industries.Product ParametersDiode Bridge specifications QL5016 Direct output current lp 50 A Max.repetitive peak reverse blocking voltage VRRM 1600V Maximum allowable average forward current IFAV 25 A Surge peak forward current IFSM 175 A Maximum repetitive peak reverse current lRRM 5 mA isolation voltage VisoL 2500V Thermal resistance,junction tocase Rthj-c) 5.0 CM Temperature of p-njunction Tvjmax 125 ºC ==========Hign-concerned Chemical : NoneDimensions : 60*32*25mmMean On-State Current : 25AApplication : GeneratorModel Number : Ql50A-1600VType : Bridge RectifierEncapsulation Structure : Plastic Sealed Transistorname (of a thing) : Single-phase rectifier bridgeVoltage : 1600VCurrent : 50ANumber of phases : 1 phase
  • Diodes
Brand SZBQBD
Model SZBQBD
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer SZBQBD
Item model number SZBQBD
Product Dimensions 11.81 x 7.87 x 3.94 inches
Manufacturer Part Number SZBQBD
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
34 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (29)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)